Foreks Piyasaları

Ana Sayfa

Forex İşlem Örnekleri

ÖRNEK1

Toplam Müşteri Teminat Bakiyesi

10.000$ 

USD/TRY Cari Fiyat   

 3,8000 

Kaldıraç Oranı 

10

ABD Doları lehine (TL aleyhine) bir hareket bekleyen yatırımcının, USD/TRY paritesinde alacağı pozisyon yönü LONG (UZUN) olacaktır.

Dolayısıyla yatırımcı 100.000 USD alımı karşılığında 380.000 TL satarak USD/TRY’de yukarı yönlü bir pozisyon açar.

Bu işlemde 10 kaldıraç oranı kullanıldığı için, alınan pozisyon büyüklüğünün %10’u oranında teminat, hesabındaki bakiyeden kullanılacaktır.

Kullanılan Teminat= $100.000 / 10 = $10.000

USD/TRY paritesi 3.8200’ye yükselirse (200 pip artış), 100.000 USD’nin karşılığı 382.000 TL’ye çıkacak ve bu yukarı hareket yatırımcıya 2.000 TL kar olarak, hesabın teminat para cinsine çevrilerek, teminatına artı yansıyacaktır.

USD/TRY paritesi 3.7800’e inerse (200 pip azalış), 100.000 USD’nin karşılığı 378.000 TL’ye düşecek ve bu aşağı hareket yatırımcıya 2.000 TL zarar olarak, hesabın teminat para cinsine çevrilerek teminatına eksi yansıyacaktır.

Zarar oluşması durumunda, önceden belirlenen teminat tamamlama oranına ulaşıldığında, yatırımcıya teminat tamamlama çağrısı konusunda bilgilendirme yapılır.

Zarar sürecinin devam etmesi ve teminat tamamlama çağrısı sonrası yatırımcının ilave teminat yatırmaması veya pozisyonunu kapatmaması ya da azaltmaması durumunda, önceden belirlenen pozisyon kapama oranına ulaşıncaya kadar zarar süreci devam eder. Bu orana ulaşılınca sistem müşterinin tüm açık pozisyonlarını otomatik olarak piyasa fiyatından kapatır ve bekleyen tüm emirlerini iptal eder.

Yukarıdaki örneğe göre Stop Out (pozisyon kapama) seviyesinin %20 olduğu durumda, teminat tutarının 2000 USD‘ye inmesi yani yatırımcının 8000 USD zarar etmesi durumunda sistem müşterinin tüm açık pozisyonlarını otomatik olarak kapatır ve bekleyen tüm emirlerini iptal eder. Pozisyon kapama sonrası müşterinin teminatı 2000 USD’nin altına inmiş olabilir.

ÖRNEK 2

Toplam Müşteri Teminat Bakiyesi

20,000$ 

EUR/USD Cari Fiyat   

1,1600

Kaldıraç Oranı 

10

EURO aleyhine (USD lehine) bir hareket bekleyen yatırımcının, EUR/USD paritesinde alacağı pozisyon yönü SHORT (KISA) olacaktır.

Dolayısıyla yatırımcı 100.000 EUR satışı karşılığında 116.000 USD alarak EUR/USD’ de aşağı yönlü bir pozisyon açar. Bu işlemde kaldıraç oranı 10 olduğu için, alınan pozisyon büyüklüğünün %10’u oranında teminat, hesabındaki bakiyeden kullanılacaktır.

 

Kullanılan Teminat = €100.000 / 10 = €10.000

                            =€10.000*1,16= 11.600 USD 

 

EUR/USD paritesi 1.1400’e düşerse (200 pip düşüş), 100.000 EUR karşılığı 114.000 USD’ ye inecek ve yatırımcı 2.000 USD kar edecektir.

EUR/USD paritesi 1.1800’ye çıkarsa (200 pip artış), 100.000 EUR karşılığı 118.000 USD’ ye yükselecek ve yatırımcı 2.000 USD zarar edecektir.

Zarar oluşması durumunda, önceden belirlenen teminat tamamlama oranına ulaşıldığında, yatırımcıya teminat tamamlama çağrısı konusunda bilgilendirme yapılır.

Zarar sürecinin devam etmesi ve teminat tamamlama çağrısı sonrası yatırımcının ilave teminat yatırmaması veya pozisyonunu kapatmaması ya da azaltmaması durumunda, önceden belirlenen pozisyon kapama oranına ulaşıncaya kadar zarar süreci devam eder.

Bu orana ulaşılınca sistem müşterinin tüm açık pozisyonlarını otomatik olarak piyasa fiyatından kapatır ve bekleyen tüm emirlerini iptal eder.

Yukarıdaki örneğe göre Stop Out (pozisyon kapama) seviyesinin % 20 olduğu durumda, teminat tutarının 2.320 USD‘ ye inmesi yani yatırımcının 17.680 USD zarar etmesi durumunda sistem müşterinin tüm açık pozisyonlarını otomatik olarak kapatır ve bekleyen tüm emirlerini iptal eder. Pozisyon kapama sonrası müşterinin teminatı 2.320 USD’nin altına inmiş olabilir.

Bu sitede yer alan bilgiler  Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Bu sitede yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler (bilgiler) hazırlandığı tarih itibarı ile mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Sunulan bilgilerin doğruluğu ve bunların yatırımcının yatırım kararlarına uygunluğu tarafımızca garanti edilmemektedir. Web sayfalarımızda yer alan bilgiler, yatırımcıların kendi oluşturacakları yatırım kararlarına yardımcı olmayı hedeflemiştir. Bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte olup alım - satım kararını destekleyebilecek yeterli bilgiler burada bulunmayabilir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, bilgilerin kullanılmasından, doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. ile bunların bağlı kuruluşları, çalışanları, yöneticileri ve ortakları sorumlu tutulamaz.

Garanti Yatırım FX Demo Hesabı

Garanti Yatırım FX Demo Hesabı açmaktasınız. E-mail ve telefon bilgilerinizin doğru ve güncel olması önemlidir. Bilgileri doldurup TAMAM’a basınız. Hesap açılışı için hesabınıza doğrulama maili gönderilecektir.

captcha

Lütfen yukarıda gördüğünüz doğrulama kodunu yukarıdaki kutuya yazınız.

Demo hesabınıza son giriş tarihinizden itibaren 3 ay boyunca hiç giriş yapılmazsa, hesabınız kapatılacaktır.

Lütfen yukarıda gördüğünüz doğrulama kodunu yukarıdaki kutuya yazınız.

Lütfen yukarıda gördüğünüz kutucuğa yeni şifrenizi yazınız.

Hesabınıza doğrulama maili gönderildi. Linki onaylamanız gerekmektedir.

TAMAM

Demo Hesabınız Aktif Hale Getirilmiştir.

TAMAM

Sistemde Yaşanan Geçici Sorun Nedeniyle Hizmet Verilememektedir. Daha Sonra Tekrar Deneyiniz..

TAMAM

Demo Hesabınız Daha Önce Aktif Hale Getirilmiştir.

TAMAM

Şifrenizi Değiştirmek İçin Mailinize Gönderilen Linke Tıklayın.

TAMAM

Form başarıyla gönderildi.

TAMAM

Lütfen özel karakter içermeyen, en az 8 haneli bir şifre belirleyiniz.Lütfen içinde en az bir büyük harf, bir küçük harf ve bir rakam olacak şekilde en az 8 haneli bir şifre belirleyiniz.

TAMAM

E-Mail adresleri uyuşmamaktadır.

TAMAM

Şifreler uyuşmamaktadır.

TAMAM

Lütfen geçerli bir e-posta adresi giriniz.

TAMAM

Lütfen tüm alanları eksiksiz doldurunuz.

TAMAM

Lütfen geçerli bir telefon numarası giriniz.

TAMAM

Doğrulama kodunu eksik girdiniz.

TAMAM

Bu E-Mail adresiyle daha önce kayıt olunmuştur.

TAMAM

Demo hesabınızın şifresi başarıyla değiştirildi.

TAMAM

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca gerçekleştirilen ilgili Bilgilendirme'yi okuduğunuzu onaylamanız gerekmektedir.

TAMAM