Foreks Piyasaları

Ana Sayfa

CFD Nedir?

Fark sözleşmeleri (Contracts for Difference) yatırımcı ile fark sözleşmesi sağlayıcısı arasında yapılan, sözleşmenin açılış ve kapanış fiyatları arasındaki farkın kar veya zarar olarak ödenmesine yönelik anlaşmalardır. Bu anlaşma içerisinde yatırımcının fark sözleşmesinde işlem yapabilmesi için gerekli olan başlangıç teminatı aracı kurum tarafından önceden belirlenmektedir. Yine bu işlemlerde alış ve satış fiyatı  aracı kurum tarafından kote edilmektedir ve yatırımcı ilgili kontratta alış veya satış yaparak getiri sağlamaya çalışmaktadır. CFD işlemleri fx işlemlerine benzer biçimde, aracı kurumun belirlemiş olduğu kaldıraç oranı ile yatırımcıya teminatının üzerinde bir pozisyon büyüklüğünde işlem yapma olanağı sağlamaktadır.

Fark sözleşmeleri Forward CFD ve Cash CFD olarak ikiye ayrılmaktadırlar. Forward CFD’ler yurt dışı organize borsalarda işlem gören hisse senedi, endeks, fx, vadeli kontratları baz almaktadırlar ve bu nedenle dönemsel vadelerle (genelde 3 aylık) kote edilirler. Cash CFD’ler ise ilgili varlıkların spot fiyatlarını baz alırlar ve vadesiz olarak kote edilirler. Cash CFD’ler gecelik taşıma maliyeti (swap) içeren ürünlerdir. Forward CFD’ler organize piyasada belirli saatler arasında işlem gören standart kontratları baz aldıkları için günün belirli saatlerinde işleme açıktırlar. Cash CFD’ler ise spot ürünleri baz aldıkları için aralıksız 24 saat işlem görebilmektedirler.

 

Forward CFD

Cash CFD

Dayanak Varlık

Yurtdışında işlem gören
vadeli kontratları baz almaktadır.

Hisse senedi, emtia, endeks gibi varlıkların spot fiyatlarını dikkate almaktadır.

Vade

Genellikle 3 aylık vadelerde kote edilirler.

Vadeleri yoktur.

Swap

Vadeli bir kontratı baz aldığı için
swap maliyeti ya da geliri yoktur.

Uzun ve kısa pozisyonlar için gecelik
taşıma maliyetleri bulunmaktadır.

İşlem Saati

Belirli işlem saatleri vardır.

24 saat işlem görebilir.

Temettü/Sermaye Artırımı

Yatırımcıya herhangi bir yansıması olmaz.

Oy hakkı gibi haklar hariç olmak üzere
temettü ve sermaye artırımlarının etkileri
yatırımcıya yansımaktadır.

 

Türkiye'de CFD işlemleri SPK nezdinde YATIRIM HİZMETLERİ VE FAALİYETLERİ İLE YAN HİZMETLERE İLİŞKİN ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ III-37.1’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (III-37.1.a) Madde 25/A  2 ve 3. bendinde  "Tezgahüstü Türev Araç İşlem Türleri ve İşlemlere Konu Dayanak Varlıklar" başlığı altında düzenlenmiştir.

Bu sitede yer alan bilgiler  Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Bu sitede yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler (bilgiler) hazırlandığı tarih itibarı ile mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Sunulan bilgilerin doğruluğu ve bunların yatırımcının yatırım kararlarına uygunluğu tarafımızca garanti edilmemektedir. Web sayfalarımızda yer alan bilgiler, yatırımcıların kendi oluşturacakları yatırım kararlarına yardımcı olmayı hedeflemiştir. Bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte olup alım - satım kararını destekleyebilecek yeterli bilgiler burada bulunmayabilir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, bilgilerin kullanılmasından, doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. ile bunların bağlı kuruluşları, çalışanları, yöneticileri ve ortakları sorumlu tutulamaz.

Garanti Yatırım FX Demo Hesabı

Garanti Yatırım FX Demo Hesabı açmaktasınız. E-mail ve telefon bilgilerinizin doğru ve güncel olması önemlidir. Bilgileri doldurup TAMAM’a basınız. Hesap açılışı için hesabınıza doğrulama maili gönderilecektir.

captcha

Lütfen yukarıda gördüğünüz doğrulama kodunu yukarıdaki kutuya yazınız.

Demo hesabınıza son giriş tarihinizden itibaren 3 ay boyunca hiç giriş yapılmazsa, hesabınız kapatılacaktır.

Lütfen yukarıda gördüğünüz doğrulama kodunu yukarıdaki kutuya yazınız.

Lütfen yukarıda gördüğünüz kutucuğa yeni şifrenizi yazınız.

Hesabınıza doğrulama maili gönderildi. Linki onaylamanız gerekmektedir.

TAMAM

Demo Hesabınız Aktif Hale Getirilmiştir.

TAMAM

Sistemde Yaşanan Geçici Sorun Nedeniyle Hizmet Verilememektedir. Daha Sonra Tekrar Deneyiniz..

TAMAM

Demo Hesabınız Daha Önce Aktif Hale Getirilmiştir.

TAMAM

Şifrenizi Değiştirmek İçin Mailinize Gönderilen Linke Tıklayın.

TAMAM

Form başarıyla gönderildi.

TAMAM

Lütfen özel karakter içermeyen, en az 8 haneli bir şifre belirleyiniz.Lütfen içinde en az bir büyük harf, bir küçük harf ve bir rakam olacak şekilde en az 8 haneli bir şifre belirleyiniz.

TAMAM

E-Mail adresleri uyuşmamaktadır.

TAMAM

Şifreler uyuşmamaktadır.

TAMAM

Lütfen geçerli bir e-posta adresi giriniz.

TAMAM

Lütfen tüm alanları eksiksiz doldurunuz.

TAMAM

Lütfen geçerli bir telefon numarası giriniz.

TAMAM

Doğrulama kodunu eksik girdiniz.

TAMAM

Bu E-Mail adresiyle daha önce kayıt olunmuştur.

TAMAM

Demo hesabınızın şifresi başarıyla değiştirildi.

TAMAM

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca gerçekleştirilen ilgili Bilgilendirme'yi okuduğunuzu onaylamanız gerekmektedir.

TAMAM